A fejlett országok lakosságának gyakori civilizációs betegsége a székrekedés. Kialakulásának egyik oka a finomított élelmiszerekből álló rostszegény táplálkozás. Jellemző a finomlisztből készült pékáruk, kenyerek, valamint a burgonya, a tészta és a rizs húsétellel együtt, de ugyanakkor zöldséget mellőző fogyasztása. Továbbá gyakori a zöldséges ételek készítésének hiánya, mint a rakott zöldséges ételek: rakott kelkáposzta, rakott karfiol és zöldbab, vagy töltött zöldségek: tök, cukkíni, stb., Mozgásszegény életmódot folytatva is gyakrabban számíthatunk székrekedésre. Következményéként kialakulhat a diverticulosis, mely a vastagbél falának a kiboltosulását jelenti. A rostszegény táplálkozás következtében tasakok (diverticulumok) keletkezhetnek. Ha a pangó béltartalomban elszaporodnak a baktériumok, a diverticulumok begyulladnak. Az így kialakult a diverticulosis gyulladt formája a diverticulitisz.
A betegség megelőzésében a rostbő táplálkozás döntő szerepet játszik. A renyhe bélműködés esetén a bél stimulálására kell törekedni. Fontos, hogy annyi salakanyag képződjék, amennyi elegendő ingert jelent a székletürítéshez. Az étkezési búzakorpa, a zabkorpa, a korpás pogácsa, a korpás lisztből készült kenyerek rostjai jó vízkötő képességükkel megakadályozzák a salakanyag besűrűsödését. A teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszerek mellett a nyers zöldségek: paradicsom, káposzta, kelvirág, répafélék, gyümölcsök közül az apró magvas ribizli, a málna, az eper, a szőlő, a barack, a szilva, az alma és a körte van jó hatással a székrekedés ellen.
- Éhgyomorra fogyasszunk egy pohár aludttejet, joghurtot, kefirt, alma-, vagy szilva kompótot, vagy 10-15 db, előző este beáztatott aszalt szilvát.
- Fontos a belek rendszeres kiürítésének kialakítása. Minden reggel felkelés után azonos időben tegyünk kísérlete a székelésre. Ne erőlködjünk, ne erőltessük a székelést!
- Fontos az életvitel megváltoztatása: jót tesz a napi séta, kerékpározás, reggeli torna.
- A megfelelő folyadék fogyasztás a székrekedés elkerülése ellen szintén fontos.
Jellemző ételcsoportok
- Rakott és töltött ételek, melyekbe kerülhet barna rizs vagy korpákkal és pelyhekkel is dúsíthatjuk.
- A bő folyadékbevitel miatt a levesek és a mártások fogyasztása előnyös.
- Kisétkezések részeként a rostos gyümölcslé, tejes turmixitalok korpás keksszeljavasolható.
Divericulitisz (amikor a gyulladás fellép)
- Rostszegény étrend (burgonya, fehér kenyér, pirított kenyér, almakompót, almapüré, sárgarépapüré, stb.)
- Folyadékbőség (szénsavmentes ásványvíz, világosra főzött erős fűszerezéstől mentes híg levesek)
- Kímélő fűszerezés a nyálkahártya és a görcsös összehúzódás elkerülése miatt.
A gyulladás múlásával az étrendben a rostbevitelt fokozatosan emelni szükséges!