A búza, a rozs, az árpa és a zab egyik fontos fehérjéje a glutén. Ha a vékonybél nyálkahártya polipeptidáz termelése örökletesen (genetikailag meghatározott felszívódási zavar) vagy táplálkozási okok miatt hiányzik, a glutén lebontása elmarad, mely a vérben glutén ellen termelődő ellenanyagok jelenléte jellemez. Az immunreakció következtében a bélnyálkahártya hámsejtjei pusztulnak (boholy atrófia), a bélbolyhok lelapulnak, és súlyos felszívódási zavarok jelentkeznek. A betegség kezelése a gluténmentes diéta, melyet egész életen át kell tartani. Megfelelő diétával a nyálkahártya károsodás és a tünetek is megszűnnek.
Fontos különbséget tenni a cöliákia és a búzafehérje által kiváltott allergia között!
Tünetei a hasmenés vagy székrekedés, agyagszerű, fényes zsírszéklet, az étvágytalanság, a fogyás, a hányás, a hasi feszülés, vashiányos anémia, másodlagos laktóz intolerancia, véralvadási zavarok, vitaminhiány, fokozott fogékonyság a fertőzésekre, de a felnőttkorban jelentkező formájánál az emésztőrendszeri tünetek el is maradhatnak.
Diagnózis: Az alultápláltság megállapításán kívül ki kell mutatni a cöliákia specifikus ellenanyagokat a vérből végzett, ún. szerológiai vizsgálatokkal. A vékonybélből történő biopsziával (mintavétellel) igazolni kell a vékonybél bolyhok károsodását, megfogyatkozását. Ezek megléte esetén, a gluténmentes diéta hatására történő javulást.
Kezelése
Az étrendből el kell hagynia búza, árpa, zab rozs eredetű termékeket. Ide tartozik a tritikale, a kamut, a tönkölybúza, a belőlük készült darák, korpák és olajak, a búza tartalmú szójaszósz, a maláta, a malátakávé, a sör és a whisky, a vodka, a gabonapálinkák. A köles és a hajdina nem tartalmaz glutént, de feldolgozásuk során rendszerint szennyeződnek vele, így a diétában csak akkor alkalmazható, ha bizonyítottan nagyfokú tisztaságúnak felelnek meg, a gyártó garantálja a gluténtól való mentességet.
Rejtett formában is tartalmazhatnak élelmiszerek glutént!
Levesporok, öntetporok, pudingporok, mirelit hasábburgonya, szárított zöldségkeverékek, ételízesítők, konzervek, joghurtok, kefirek, tejfölök, gyógyszerek, húskészítmények, gyógyszerek, sütőpor, kávé, pótkávé, ketchup, instant kakaó.
A glutén tartalmú élelmiszereket akkor sem szabad fogyasztani, ha a gyártó a csomagoláson a glutént csak nyomokban megtalálhatóként jelöli. Glutén mentességet az áthúzott búzakalász jelöli, vagy keressük a terméken a feliratot: „gluténmentes, lisztérzékenyek is fogyaszthatják”
A pékipari termékek közül fogyasztható a kukorica, a rizs-, a köles-, a hajdina-, a sárgaborsó- és a szójaliszt. Keményítők közül a kukoricakeményítő és a burgonyakeményítő. Vásárolhatunk kenyérporokat is, valamint kész gluténmentes kenyeret is. A kenyérporokból készíthetünk galuskát és palacsintát is.
A húsipar készítmények közül állományjavítóként és állománymódosítóként glutént adhatnak az élelmiszerekhez, ezért az OÉTI által kiadott lista használható megfelelő információként.
Tejtermékek közül az ízesített joghurt csak akkor fogyasztható, ha a gyártó a mentességet feltünteti. A sajtok közül a holland sajtok glutént tartalmaznak.
A zöldségek közül a gyorsfagyasztott burgonya glutént tartalmazhat. A gyümölcsök közül pedig az import zöldalma, mely glutén tartalmú bevonatot tartalmaz.
A feldolgozott fűszerkészítmények tartalmazhatnak glutént. Az egy éves korig adható bébiételek mind gluténtól mentesek, kivéve az, melyen feltüntetik összetevőként.
A biztonságos eligazodásban segít a Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbank (1088 Budapest, Szentkirályi utca 14. Tel.: 06 1 486-4826), melynek adatai évenkénti frissítés alatt álnak. Kiadványaikat postai utánvéttel megrendelhetik.